שרירנים ברחם טיפול

מיומות, טיפול בשרירנים, גידולים ברחם, גינקולוגיה, רופא נשים, רפואה כללית, רפואה סינית

שרירנים ברחם המכונים גם מיומות הם גידולים שפירים הצומחים ברחם. מדובר בתופעה שכיחה יחסית כאשר אצל קרוב למחצית מהנשים בעולם המערבי היא קיימת, אך רק כשליש מהן תהיינה מודעות לכך שצמח לה שרירן ברחם. עם זאת, ישנן נשים שאצלן הדבר גורם לבעיות שונות כמו כאבים חזקים יותר במחזור החודשי, ירידה בתפקוד המיני ובחשק ואף קושי בכניסה להיריון. גידולים ברחם, גם אם בתחילה הם גידולים שפירים, עשויים להתפתח ולהפוך עם הזמן לגידולים סרטניים כך שהמעקב ובדיקה סדירה אצל רופא נשים היא חשובה מאוד.

כיצד נוצר שרירן ברחם?

השרירן צומח ומתפתח מתוך הרקמה השרירית של דופן הרחם ומכאן שמו. הפרשת ההורמון אסטרוגן שתפקידה הוא עיבוי רקמת הרחם לקראת ביוץ מעודדת את היווצרות השרירנים. ישנם גידולים ברחם הצומחים בתוך דופן הרחם עצמו ואינם בולטים החוצה וישנם כאלה שצומחים מתוך הרקמה אל עבר חלל הרחם. ישנם גם שרירנים שצומחים מתוך דופן הרחם החוצה לכיוון חלל הבטן. שרירנים הם שם כללי לסוגים שונים של גידולים בגדלים משתנים, הממוקמים במקומות שונים ברחם וגורמים לתסמינים כאלה או אחרים.

מהם התסמינים של שרירנים ברחם?

כאמור, התסמינים להם גורמות מיומות יכולים להשתנות על פי גודלן ומיקומן. כשמדובר על שרירן אשר גדל מדופן הרחם לכיוון חלל הרחם, הוא יכול להביא לזרימת דם חזקה מאוד בזמן הווסת, מה שיכול אפילו לגרום לאנמיה כאשר זהו שרירן גדול במיוחד. שרירנים הגדלים בתוך דופן הרחם ואינם בולטים כלפי חוץ יכולים להיות ללא תסמינים כלל, במיוחד אם אינם בעלי ממדים גדולים. שרירנים הגדלים מרקמת הרחם אל עבר חלל הבטן יכולים להשפיע בהתאם לגודלם ולכיוון הגדילה שלהם. הם יכולים להפעיל לחץ על איברים סמוכים כמו שלפוחית השתן למשל, מה שיביא לצורך במתן שתן לעיתים תכופות. לחץ יכול להיווצר גם על אזור איברי העיכול, מה שייצור תחושת מלאות.

כיצד מאובחנים ומטופלים שרירנים ברחם?

שרירנים ברחם מאובחנים ומטופלים כל אחד לגופו, בהתאם לגודלו ולהשפעתו על חיי האישה, האם הם יוצרים כאבים, שיבוש במחזור וכו'. שרירנים גדולים יכולים להיות מאובחנים באמצעות בדיקה גינקולוגית וגם באמצעות בדיקת אולטרסאונד. שרירנים קטנים, במיוחד אלה הצומחים בתוך דופן הרחם ואינם בולטים כלפי חוץ יאובחנו באמצעות בדיקת אולטרסאונד. הטיפול בשרירן יהיה כאמור לאחר בחינתו. כשאלה שרירנים שאינם מפריעים ושגודלם קטן, במקרים רבים הטיפול יהיה מעקב בלבד על מנת לבדוק שהשרירן לא גדל. אם זהו שרירן הצומח לתוך הרחם וגודלו וצורתו מאפשרים זאת, הוצאתו תהיה באמצעים זעיר פולשניים- לפרוסקופיה. אם זהו שרירן גדול, הוצאתו תתבצע באמצעות פתיחת חלל הבטן. ישנו טיפול שאינו מוציא את השרירן אך אמור להביא לכך שלא יגדל ואף יקטן- אטימת כלי הדם המזינים את אותו שרירן.

כיצד רפואה סינית מסייעת לטיפול במיומות?

אבחון שרירנים ברפואה הסינית יתבצע באמצעות תשאול מקיף ובחינת תוצאות בדיקות אחרות. הטיפול שינתן יכול לכלול שיטות טיפול שונות שיקלו על התסמינים ואף יכולות לעצור את גדילתם ואף להקטנה של שרירנים. דיקור סיני הוא אחד הטיפולים המשמעותיים שיכולים להקל על כאבים, ליצור איזון הורמונלי שיפחית את השפעת השרירן על כאבי מחזור ועוצמת הדימום. גם טיפול באמצעות צמחי מרפא, או נטורופתיה המביאה לתזונה טובה ובריאה יותר שהיא בעלת אפקט חיובי יהוו חלק מהטיפול. תסמיני השרירן מורגשים יותר כאשר האישה נמצאת בסטרס וחיה חיים לחוצים ולא רגועים. טיפול בעזרת פרחי בארך משפר משמעותית את המצב הרגשי נפשי ויוצר רוגע. ד"ר לי יון, המטפלת ברפואה סינית וגם עבדה שנים כרופאת נשים וברפואה כללית מערבית תסייע לכל אחת לקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורה.