רפואה סינית | דיקור

הרפואה הסינית המסורתית (TCM)

מתבססת על אורח חיים נכון, תזונה, דיקור סיני, צמחי מרפא, טווינה, עיסוק בספורט ושלווה נפשית.

רפואה זו קיימת מעל ל- 3000 שנה ונעשתה לסגנון חיים נכון לשמירת הגוף והנפש. רפואה סינית מטפלת בכל בעיה והפרעה רפואית ובכל גיל, היות והיא אינה נלחמת בבעיה, אלא בגורמי המחלה וחיזוק הגוף שגרם לה. כולנו מכירים את האימרה שלרופא סיני טוב בכפר, אין חולים. אנרגיית הגוף ( צ'י ) היא זו שנותנת לנו את הכח להתקיים, הצ'י מווסת בין היין ליאנג.

תאוריית היין והיאנג
על מנת להסביר התופעות המתרחשות בטבע ובגופנו הימשילו הסינים את היין והיאנג לדבר והיפוכו, כאשר היין מייצג את האישה, החושך, הקור, הרגוע, הרטוב, וגם נוזלים כמו דם, לימפה, אברים שאין בהם חלל, כמו כבד, תחול, ריאות, כליות, לב. בעוד שהיאנג מיצג את הגבר, האור, החם, הסוער, היבש וגם איברים עם חלל, כמו כיס המרה, מעי דק וגס, כיבה, שלפוחית שתן. דרכי הטיפול נעשים על פי מודל זה לאזן בין האברים השוניים.

חמשת האלמנטים
בהמשך לתאוריית היין והיאנג חמשת האלמנטים מייצגים את האפשרויות לקיום הטבע כמו – מים, עץ, אש, אדמה, מתכת. כאשר כל אלמנט מקיים ומזין האחד את השני, כך ברפואה לגבי איברים, חושים, ורגשות. כאשר נפגע איבר יין כמו כבד אלמנט (עץ) אנו נתמקד בטיפול הכליות אלמנט (מים) שלא מזינה מספיק את העץ, או בטיפול לב (אש) ששורפת אנרגיה ממנו, או ריאות (מתכת) שחותכת את העץ אם הוא לא חזק מספיק. קיימים 14 ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים אשר הצ'י נמצא אצלם פחות משעתיים בייממה. על פי חלוקת זמן זו ניתן לאבחן איזה מרידיאן סובל, אם התופעה חוזרת על עצמה ביומיום.

לדוגמה: מטופל סובל מכאבי כתף , כל לילה בין 1 ל-3 מתעורר עם כאבים, לפי אבחון זה ניתן להסיק כי קיימת בעיה במרידיאן כבד, התזונה בנויה על תפריט אישי המותאם לכל אדם בנפרד ע"פי אבחון חמשת האלמנטים ויש לה חשיבות רבה להצלחת הטיפול ולאיזון בין יין ליאנג.

מזון = אנרגיה, לכל מזון אנרגיה קלורית והשפעה על גופנו.

התזונה הסינית מגוונת בצבעים, בטעמים,ובריחות ומייצגת מאכלים הנחשבים לקרים וחמים לחיזוק המערכת החיסונית.

דיקור סיני מכוון לפתרון וחיסון הגוף מבעיות, על ידי איזון אנרגטי, פתיחת ערוצי אנרגיה מחסימות בנקודות שונות ללא החדרת תוספים כל שהם לגופנו. על ידי צמחים סינים ומזונות אנו משלימים את החוסרים, או מנטרלים את העודפים. הדבר דומה לזרימת מים בנהר, זרימה איטית תביא לניוון וחסימה של ערוצי אנרגיה. מאידך עודף זרימה תביא להצפה וחסימת אנרגיה. הצמחים יכולים להיות מצמחים, אבקות של חלקי בעלי חיים, מינרלים או שילוב בניהם. הפורמולה נבנית מצמח עיקרי וצמחים נוספים אשר עוזרים או מנטרלים בטיפול.

לדוגמה: שני מטופלים המתלוננים על עצירות,יקבלו שתי פורמולות שונות לפי סיבת הבעיה, אחד, מסיבת עודף חום פורמולה תכיל צמחים מקררים, מטופל אחר שסובל גם מעצירות מסיבת קור וחוסר צ'י יקבל פורמולה הכוללת צמחים מחממים ומחזקים צ'י. פורמולות של צמחי מרפא סיניים שימשו במשך אלפי שנים בחיסון וטיפול במחלות. שיטת האבחון ברפואה סינית מסורתית מתבססת על תשאול, בדיקת דופק, מראה הלשון ואבחון מרידיאני

ברפואה הסינית אנו מאזנים את זרימת הצי' באופן אינדיבדואלי לכל אדם