כאבים בברך דיקור וטיפול

דיקור וכאבים בברך

אחת התלונות הנפוצות שמקבל אורתופד הם כאבים בברך.

הברך היא אחד המפרקים הגדולים ביותר בגוף. הוא מורכב מקצה תחתון של עצם הירך וחלק העליון של עצם שוקה. כאשר המיניסקוסים נמצאים בתוך החלל ומוקפים נוזל סינוביאלי. בקופסית המפרק תומכים מלפנים רצועת הפיקה וגיד השריר הארבע ראשי. מאחור היא מתחברת מעל לעילית העלי של הירך ומתחת לעלי של השוקה.

בברך שני מניסקוסים  או סהרונים שצורתם חצי סהר, הנקראים הלטרלי (ציידי) והמדיאלי (תיכוני). המניסקוסים שטוחים יותר בחלקם הפנימי ועבים יותר בחיצוני. הם מעמיקים את שני השקעים במשטח העליון של השוקה, ומשפרים את התאמתם לעלי של עצם הירך. למניסקוסים תפקידים נוספים כמשככי הזעזועים של הברך ובמנגנון הנעילה של הברך

 

מפרק הברך מוקף בשרירים שמכופפים ומיישרים  את  הרגל וגידים  שמחברים את השרירים לעצמות. קרום העצם מכסה את משטחי השפשוף של העצמות וסופגת זעזועים בזמן הליכה וריצה.

בגלל הגודל שלה והמבנה המורכב, הברך היא אחד מפרקים הבעייתיים ביותר. הסיבה היא לעתים קרובות טראומה, גורמים אחרים – דלקת, זיהום, ציסטות וגידולים של עצם. עודף משקל גורם ללחץ מוגזם על הרצועות וקרום העצם.

כיצד עוזר הדיקור ?

מלבד פציעות, כל בעיות הברכיים  מתחילות בגלל אי איזון שרירים שמקיפים את מפרק הברך.
רופאים סיניים גילו שכל שריר בגוף קשור לאיבר פנימי. אפשר להבדיל 4 קבוצות שרירים שמקיפות את הברך. מקדימה –שריר ארבע ראשים – קשור למעי הדק, בחלק הפנימי – קבוצת שרירים, המתוויך הארוך, המתוויך הגדול, המתוויך הקצר  – קשורים לאיברי המין, בחלק החיצוני- שריר מותח המחתלה הרחבה – קשור למעי הגס, החלק האחורי – שריר הירך הדו-ראשי – קשור למעי הגס.

שריר ארבע ראשים נמצא בקדמת הירך ומשקף את מצבו של המעי הדק.

אם למטופל יש בעיה במעי הדק – ליקוי בעיכול, גזים, כתוצאה ממחסור באנזימים, או פעילות פתולוגית של קנדידה (פטרייה), טפילים. השריר יהיה חלש ושרירים אחרים  יהיו מתוחים יותר ומקוצרים.  הברך תהיה מעוותת וקרום העצם יימחק, מה שמוביל לתהליכי דלקת וניוון.

מרידיאן מעי הדק ייצג את הבעיה.

 

במקרה זה אין צורך לטפל בברך, מספיק לשקם את שריר הארבע הראשיים  וקרום העצם תיבנה מחדש. הטיפול הוא  החלמה של המעי הדק, טיפול ברעלים, טפילים, תזונה ודיקור סיני.

החלק הפנימי של הירך היא קבוצה של שרירי adductors ירך – המשקפת את התפקוד של איברי מין ובנוס אצל גברים משקפת את הערמונית.
שריר ירך חיצוני משקף את התפקוד של המעי הגס. ירך ימנית – חלק עולה של המעי הגס, ירך השמאל – חלק יורד של המעי הגס.

שריר הירך הדו-ראשי ממוקם בחלקה האחורי של הירך ובנוי משני ראשים, ראש ארוך וראש קצר. הפעלתו של השריר תביא לכיפוף של הברך וכאשר הברך כפופה, גם לסיבוב חיצוני של השוק. השריר הזה משקף את המעי הגס וגם את המרידיאן של מעי הגס. הטיפול הוא  החלמה של המעי הגס, טיפול ברעלים, טפילים, שיקום של מעי הגס, תזונה ודיקור סיני.

דיקור סיני בטיפול בעיות ברכיים  עם  כאב, דלקת, נפיחות, או מחיקה של הסחוס.

הרפואה הסינית מתבססת על התאוריה של יין, יאנג וצ'י .

צ'י יכול להיות מתואר כאנרגיה, כוח, זרימה אלקטרומגנטית, כוח החיים. הצ'י נע בגוף דרך התעלות או מרידיאניים, במטרה להגיע לכל תא בגוף.

הרפואה הסינית מסבירה על  מקור הכאב: היכן שהצ'י זורם בחופשיות – אין כאב;

כל מקום שאין בו זרימה חופשית של צ'י – יהיה כאב

הכאב יהיה הרבה יותר חזק , אם תהיה חסימה של זרימת דם.

אם חולה סובל מכאבים בברכו מה שמלמד שקיימת חסימה. הטיפול יהיה  לפתוח ערוצי אנרגיה, להסיר  חסימות ולסייע  בכאב. זהו אחד מהעקרונות של הדיקור הסיני.

איזה סיבות יכולות להפריע לזרימה חופשית של צ'י ודם, ולגרום לכאב?

– יכולה להיות טראומה (הרמת משקולות, מתח, מכה, תאונת דרכים)

– העדר חולשה של צ'י ודם, דומה לזרימת מים חלשה בנהר, המים קלים לחסימה, או פשוט נעצרים לבד.

חולשה זו יכולה להיות בגלל סיבות פנימיות (איבר או מחלה), או מספר גורמים אחרים, כגון: תזונה לקויה, חוסר מנוחה, רעלים, טפילים, עודף רגשות, רגשות שליליים, פחדים והתרגשות.

לכן, אם רופא מערבי מאבחן את סיבת הכאב בברכיים  במחיקת סחוס, רופא  סיני רואה חסימה בזרימת הצ'י כסיבה לכאב. טיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא, הם לעתים קרובות מרפאים את הכאב, משחררים שרירים ממתח, מרוויים בין העצמות, מה שמאפשר לסחוס להבנות מחדש, במקום בו נכשלו האורתופדים.

הרפואה הסינית מבינה את תפקידו של הצ'י ומקור הכאב.

הניסיון שלנו הוכיח שטיפול  בדיקור סיני וצמחים, הוא היעיל ביותר לכאבים בברך. במהלך השנים במרפאה שלנו טופלו בהצלחה עשרות חולים.

רפואה סינית מסורתית, בניגוד לרפואה המערבית, משחזרת את האיזון השבור בגוף, ממריצה את יכולתו של הגוף לווסת את עצמו.

השיטות העיקריות לטיפול הם אבחון דופק, שימוש בצמחים, דיקור, מסז' בנקודות ספציפיות  וטיפול עם עלוקה רפואית.